Pravila igre

MALONOGOMETNA  PRAVILA

MNL  TINA  ŠPORT

1. Utakmica  traje  2 X 15  minuta  s  odmorom  u  poluvremenu  od  jedne  minute . U  poluvremenu  igrači su  dužni  zamijeniti  mjesta  na  klupama  za  rezervne  igrače .
  2. Broj  igrača  u  polju  je  5 + 1  ukupno  6 . Minimalni  broj  igrača  za  početak  utakmice  je  4 + 1  – ukupno  5 .
  3. Iz  početnog  udarca  ( polazak  sa  centra ) lopta  se  obavezno  upućuje  prema  naprijed . Protivnički  igrači  kod  početnog  udarca  moraju  biti  minimalno  3  metra  udaljeni  od  lopte . Iz  početnog  udarca  ( sa  centra ) može  se  postići  pogodak . To  isto  vrijedi  i  za  polazak  sa  centra  nakon  primljenog  pogotka . Početni  udarac  momčad  je  dužna  izvesti  u  5  sekundi  nakon  zvuka  suca . Ako  to  ne  učini  dosuditi  će  se  indirektni  udarac  za  protivničku  momčad .
  4. Svi  nastavci  igre  moraju  se  izvesti  za  5  sekundi .
  5. Vratar  nakon  gol – outa  loptu  u  igru  uvodi  nogom. Lopta  mora  mirovati . Vratar  iz  tog  udarca  može  postići  pogodak.Ukoliko  vratar  nepravilno  izvede ovaj  udarac , a to znači  :
    1. Da  lopta  nije  mirovala .
    2. Da je sa loptom izašao van  kaznenog prostora i slično

Sudac  će  taj  udarac  ponoviti. Nakon  2  uzastopne  pogreške  sudac  će  dosuditi  indirektni  udarac  za  protivničku  momčad  s  ruba  kaznenog  prostora ( 6 metara ) okomito  na  mjesto  sa  kojeg  je  vratar  izvodio  udarac.

1. Vratar  je  dužan  u  roku  od  5  sekundi  uvesti  loptu  u  igru , ako  to  nije  učinio  sudac  će  odmah                    dosuditi  indirektan  udarac  za  protivničku  momčad , okomito  na  mjesto  na  kojem  se  nalazio  vratar.
  2. Vratar   ne  smije  primiti  rukom  loptu  vraćenu  od  suigrača nogom  osim  ako  je  to  nenamjerno  ili  ako  je  lopta  vraćena  glavom  ili  prsima. Pod  pojmom  nogom  smatra  se  cijela  noga , a  ne  samo  stopalo. Kazna :  indirektni  udarac  sa  ruba  kaznenog  prostora .
  3. Vratar  tijekom  igre  može  rukom  prebaciti  loptu  preko  centra  i  može  rukom  postići  pogodak.
  4. Aut  se  izvodi  iza  uzdužne  crte  igrališta  ili  sa  same  crte  aut  izveden  iz  terena  za  igru  je  nepravilan. Lopta  mora  mirovati . Aut  se  mora  izvesti  u  roku  od  5  sek. Od  kada  je  momčad  u  posjedu  lopte. Lopta  iza  crte  smije  biti  najviše  1  metar . U  protivnom  aut  je  nepravilno  izveden . Ako  je  aut  nepravilno  izveden  dosuđuje  se  aut  za  protivnika.
  5. Korner  se  dosuđuje  i  kada  se  lopta  odbije  od  vratara. Korner  se  izvodi  sa  sjecišta  uzdužne  i  poprečne  linije  igrališta  odnosno  u  kutu  igrališta , u  terenu  za  igru. Korner  izveden  izvan  igrališta  je  nepravilan  i  dosudit  će  se  indirektni  udarac  iz  kuta  igrališta  za  protivničku  momčad.
  6. Udaljenost  obrambenih  igrača  kod  kornera  je  OBAVEZNO  3  METRA  bez  prethodnog  traženja . Crta  od  tri  metra  je  rub  kaznenog  prostora. Ako  bilo  koji  igrač  u  cilju  sprečavanja  izvođenja  kornera  priđe  bliže  od  tri  metra  i  spriječi  izvođenje  kornera , biti  će  isključen  na  2  minute . Igrač  koji  izvodi  korner  podizanjem  ruke  može  zatražiti  da  se  obrambeni  igrač  makne  5  metara . Crta  od  5  metara  biti  će  označena  , obrambeni  igrač  mora  se  pomaknuti  od  nje  u  roku  od  5  sekundi , a  napadač  mora  obavezno  čekati  znak  suca  za  izvođenje  udarca . Izvođenje  prije  znaka  je  nepravilno  i  sudac  će  dosuditi  indirektan  udarac  u  korist  protivničke  momčadi  iz  kuta  igrališta. Ukoliko  obrambeni  igrač  odugovlači  sa  udaljavanjem  na  crtu  od  5  metara ( ima  za  to  5  sekundi )  sudac  će  ga  isključiti  na  2  minute .
  7. Obavezna  udaljenost  igrača  kod  izvođenja  svih  prekida  ( osim  kornera )  je  1  metar . Igrač  koji  će  ometati  izvođenje  auta , slobodnog  udarca  ili  slično  bliže  udaljenosti  od  1  metar  i  tako  igru  prekinuti  biti  će  isključen  na  2  minute. Kod  brzog  izvođena  u  nadležnosti  suca  utakmice  je  procjena  dali  je  igrač  koji  se  brani  bio  u  mogućnosti  maknuti  se  ili  nije .
  8. Obrambeni  živi  zid  ili  obrambeni  igrač  kada  se  zatraži  5  metara  ( visoko  podignuta  ruka  napadača ) dužan  je  u  5  sekundi  maknuti  se  na  udaljenost  od  5  metara . Ukoliko  će  obrambena  momčad  ( ili  igrač) odugovlačiti  sa  udaljavanjem  na  5  metara  sudac  će  isključiti  jednog  igrača  u  živom  zidu  ili  samo  igrača   ( ako  je  takva  situacija  ) koji  je  odugovlačio  vrijeme .
  9. Zamijene  igrača  su  leteće  na  centru  igrališta . Zamijene  se  vrše  na  onoj  strani  gdje  su  klupe  za  rezervne  igrače . Zamjena  je  pravilna  kada  igrač  iz  igre  napusti  teren  i  tek  tada  uđe  igrač  sa  rezervne  klupe . Svaka  zamjena  napravljena  na  drugi  način  biti  će  neispravna  i  kaznit  će  se  igrač  koji  je  ušao  u  igru  sa  2  minute . Sudac  može  po  svojoj  procijeni  ako  je  igrač  povrijeđen  u  prekidu  igre  ( ili  za  vrijeme  igre ) povrijeđenom  igraču  dopustiti  da  na  nekome  drugome  dijelu  terena  napusti  igru . Zamjena  tog  igrača  ulazi  samo  u  prostoru  za  izmjenu  uz  prethodno  dopuštenje  suca .
  10. Izmjene  vratara  su  leteće  i  vrše  se  iza  gola . To  znači  da  ako  ulazi  zamjena  za  vratara  vratar  prvo  mora  napustiti  teren  za  igru  na  poprečnoj  crti  a  onda  tek  zamjenski  vratar  može  ući  u  igru . Ako  ulazi  igrač  umjesto  vratara  mora  se  prije  pripremiti  obući  adekvatnu  opremu  jer  više  nema  zaustavljanja  igre ( TIME – OUT ) . Ukoliko  zamjenski  vratar – igrač  uđe  u  teren  za  igru  prije  nego  vratar  izađe  ili  uđe  u  igru  u  neadekvatnoj  opremi  biti  će  isključen  na  2  minute , a  dosuditi  će  se  indirektni  udarac  za  protivničku  momčad.

1. Klizeći  startovi  nisu  dozvoljeni , uz  izuzetak  klizanja  kojim  se  sprečava  izlaženje  lopte  iz  igre , blokada  dodavanja , sprečavanje  pogotka , ali  uz  uvjet  da  protivnički  igrač  nije  u  blizini  prigodom  samog  uklizavanja ( igrajući  prostor  cca 2  metra ) . Klizeći  start  u  kaznenom  prostoru  sankcionirat  će  se  kaznenim  udarcem . Kada  se  dosudi  klizeći  start  to  je  direktan  slobodni  udarac .
  2. Utakmice  MNL  Tina  Šport  igraju  se  na  akumularne  prekršaje  tj. Prekršaji  unutar  jednog  poluvremena  se  broje  i  bilježi  ih  delegat  za  zapisničkim  stolom . Šesti ( 6 )  prekršaj  ( i  svaki  sljedeći ) jedne  momčadi  unutar  jednog  poluvremena  kažnjavat  će  se  kaznenim  udarcem  sa  devet ( 9 ) metara  bez  obrambenog zida Kod  izvođenja  tog  udarca  vrijeme  neće  stajati  a  svi  igrači  moraju  biti  udaljeni  5  metara od  izvođača  i  van  prostora  od  9  metara. Udarac  se  mora  odmah  izvesti  ( kada  se  steknu  svi  uvjeti ) , a  sudac  će  zaustaviti  vrijeme  kada  izvođaču  kazne  neće  biti  omogućeno  ( nema  lopte , gužva  na  terenu , povreda  nekog  od  igrača  i  slično).
  3. Svaki  direktan  slobodni  udarac  ( prekršaj , igranje  rukom  i  slično )  je  akumulirani  prekršaj. U  akumulirane  prekršaje  ne  spada  aut , gol aut , korner , udarac  sa  centra  i  svaki  indirektni  udarac .
  4. Disciplinske  kazne  su  2  min. , 5  min. i  isključenje  do  kraja  utakmice  bez  prava  zamijene .
  5. Isključenje  od  2  min.  momčad  se  kažnjava  sa  2  akumulirana  prekršaja . Isključenje  od  5  min. , momčad  se  kažnjava  sa  3  akumulirana  prekršaja . Isključenje  do  kraja  bez  prava  zamijene  momčad  se  kažnjava  sa  4  akumulirana  prekršaja .
  6. Ukoliko  momčad  ostane  na  terenu  trajno  do  kraja  utakmice  sa  4  igrača  (  bilo  zbog  povreda ili  isključenja  do  kraja  utakmice  ili  diskvalifikacije  igrača )  utakmica  se  prekida . Isto  tako  utakmica  se  prekida  ako  se  jednoj  momčadi  isključi  3  igrača  na  vremenske  kazne  ( tj. Da svi  istovremeno  odrađuju  kaznu ) tj. kada  ih  na  terenu  u  jednom  trenutku  ostane  2  igrača  +  golman  .
  7. Na  klupi  može  maksimalno  sjediti  6  igrača  +  2  civila  ( moraju  se  upisati  u  zapisnik  i  predočiti  osobne  iskaznice  ili  dokument  sa  slikom ) . U  protivnom  bez  predočenja  dokumenta  ne mogu  sjediti  na  klupi . Evidentiran  vođa  momčadi  ne  mora  imati  osobnu  iskaznicu , ali  ako  uz  njega  ima  još  jedna  osoba  u  civilu  ona  se  mora  evidentirati .
  8. Ukoliko  bilo  koji  igrač  bude  isključen  sa  klupe  za  rezervne  igrače  on  je  isključen  do  kraja  utakmice  a  iz  terena  za  igru  mora  izaći  jedan  igrač  na  2  minute . Ovo  vrijedi  i  za  dvije  civilne  osobe  na  klupi.
  9. Ukoliko  isključen igrač  sa  klupe  ili   civilna  osoba  ne  napuste  teren  odnosno  ne  odu  na  tribine  ili  svlačionicu u  roku  od  3  minute  utakmica  se  prekida  a  inicijator  za  prekid  smatrat  će  se  momčad  čiji  je  igrač  napravio  prekid .
  10. Ukoliko  je  jedan  igrač  ( isti )  isključen  na  utakmici  2  puta  na  vremensku  kaznu  (  2  X  2  min. ili  1 X 5 min.)  igrač  je  za  tu  utakmicu  diskvalificiran  tj. nakon  druge  vremenske  kazne  pokazuje  mu  se  2  crveni  karton , a  kada  prođe  vremenska  kazna  u  igru  može  ući  drugi  igrač . Diskvalificirani  igrač  mora  napustiti  teren  za  igru  i  klupu  za  rezervne  igrače . Igrač  koji  na  jednoj  utakmici  zaradi  2  vremenske  kazne  sljedeću  utakmicu  nema  pravo  nastupa .
  11. Igrač  isključenjem  do  kraja  utakmice  bez  prava  na  zamjenu  automatski  je  suspendiran  i  nema  pravo  nastupa  do  okončanja  disciplinskog  postupka .
  12. Sudac  ili  druge  službene  osobe ( delegat , voditelj  lige  i  slično.) ukoliko  budu  vrijeđani  od  nekog  igrača  prije  utakmice  takvom  igraču  po  primitku  prijave  zabraniti  će  se  nastup . Daljnji  postupak  biti  će  u  nadležnosti  disciplinske  komisije . Isto  tako  igrači  ili  voditelji  koje  će  nakon  utakmice  vrijeđati  službene  osobe  i  biti  prijavljeni  biti  će  predani  disciplinskoj  komisiji  i  suspendirani  do  okončanja  postupka .

NADOPUNA  PROPOZICIJA  NATJECANJA  MNL  TINA  ŠPORT  ZIMA 2011/2012

1.   U slučaju da utakmica završi nerješenim rezultatom svaka ekipa dobiva po bod, a jedan igrač iz svake ekipe izvodi naizmjenično

sedmerac i pobijednik donosi svojoj ekipi 2 boda. Bodovanje se vodi na sljedeći način: pobijednik 3 boda, poraženi 0

bodova, nerjeseni rezultat 1 bod, a pobijednik na sedmerce 2 boda.

2.  Bodovanje golmana: golman ulazi u svaku utakmicu sa 12 bodova pošto ima 12 ekipa. Za svaki primljeni gol skida

mu se 2 boda, a za svaki obranjeni sedmerac u igri dobija 3 boda. Primjer: ako golman nije primio gol, a

obranio je sedmerac u igri taj golman dobija 15 bodova.

1. Odgoda  utakmice  moguća  je  zbog  više  sile  koja  je  ispriječila  jednu  momčad  da  nastupi  u  tom  slučaju  organizator  će  pronaći  termin  za  odigravanje  nove  utakmice . Za  odigravanje  nove  utakmice  ekipa  koja je tražila odgodu mora uplatiti  organizatoru 350,00 kn za podmirenje troškova .
  2. Momčad koja tokom prvenstva ne dođe  na dvije utakmice biti će diskvalificirana . Ako je u trenutku diskvalifikacije odigrala više od 50% utakmica ( 7 ) svi daljnji protivnici dobijaju 3:0 b.b. Ukoliko je takva momčad odigrala manje od 50 % (7 ) utakmica njeni rezultati se brišu .
  3. Momčad koja ne nastupi na utakmici dotičnu gubi sa 3:0 b.b. i oduzimaju joj se –3 boda na tablici. Prije sljedeće utakmice ista je dužna organizatoru podmiriti troškove organizacije utakmice i službenih osoba u iznosu od 200,00 kn inače nema daljnjeg nastupa . Ova odluka je neodgodiva i na nju nema pravo žalbe .